Kontakt
MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ
MOKRA 194
42-120 MIEDŹNO
(przy budynku Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk Pod Mokrą 1939 r. w Mokrej)
tel.: +48-785-880-082
email: biuro@mokra-muzeum.pl
www.mokra-muzeum.pl
GODZINY OTWARCIA MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBY PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ | |
Poniedziałek | - |
Wtorek | 9.30 - 14.30 |
Środa | 9.30 - 14.30 |
Czwartek | 9.30 - 14.30 |
Piątek | 10.00 - 15.00 |
Sobota | - |
Niedziela | - |
Pozostałe godziny są godzinami pracy wewnętrznej jednostki.
MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ
Gmina Miedźno dnia 24 listopada 2009 r. rozpoczęła realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.Całkowita wartość inwestycji wynosiła: 801 528,36 zł, poziom dofinansowania wynosił: 85%, wartość dofinansowania wyniosła: 671 749,99 zł.
Przedmiotem projektu była budowa i uruchomienie muzeum kultury przeworskiej oraz stworzenie Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą.
W ramach projektu zostały przeprowadzone prace budowlane i instalacyjne, został zapewniony został nadzór inwestorski oraz promocja projektu.
Utworzone muzeum kultury przeworskiej jest pierwszym tego typu obiektem w kraju.
Projekt polegał na wybudowaniu parterowego budynku usługowo-wystawienniczego z częścią socjalną wraz z budową urządzeń infrastruktury technicznej umożliwiających podłączenie budynku do sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, elektro-energetycznej itp. oraz pozostałych elementów zagospodarowania terenu w zakresie zapewniającym powiązania funkcjonalne w jego granicach (ogrodzenie, utwardzone dojazdy, zieleń itp.). Po odbiorach techniczny budynku wszystkie eksponaty z walk zgromadzone w Izbie Pamięci mieszczącej się w szkole podstawowej w Mokrej zostały przeniesione do wybudowanego muzeum, gdzie są właściwie przechowywane i eksponowane.
W ramach projektu zakupiono dodatkowo komputer z monitorem i telewizor umożliwiający realizację projekcji multimedialnych.
Budynek o wymiarach w rzucie 21,00m na 11,00m i parametrach technicznech:- powierzchnia zabudowy – 229,20m2- powierzchnia użytkowa – 176,44m2- kubatura – 1031,40m3
MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ
adres: Mokra 194, 42-120 MiedźnoBędąc w Mokrej warto odwiedzić Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci Bitwy pod Mokrą. Budynek zlokalizowany jest przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk pod Mokrą 1939 r. Mokra zasłynęła w historii Polski poprzez przeprowadzoną bitwę, która była jednym z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego podczas II wojny światowej, które ze względu na specyficzny charakter walk są godne upamiętnienia. Na polu bitwy corocznie odbywają się uroczystości patriotyczne z udziałem turystów, władz wojewódzkich i krajowych. Obecnie wszystkie eksponaty związane z bitwą pod Mokrą, pamiątki z uroczystości oraz cmentarzyskiem z okresu kultury Przeworskiej są zgromadzone i przechowywane w budynku muzeum.Budowa Muzeum możliwa była przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą, zostało otwarte dnia 11 listopada 2011 roku. Kontynuuje ono zamierzenia jakie przyświecały istniejącej w Szkole Podstawowej w Mokrej izbie. Zadaniem Muzeum jest właściwe przechowywanie i eksponowanie zbiorów, które pochodzą z różnych okresów. Część z nich (manierki, łuski od nabojów) z okresu po II wojnie światowej. Eksponaty dotyczą nie tylko wojsk polskich, ale i niemieckich oraz sowieckich. Część mundurów dotyczy wojsk 2 Korpusu PSZ na Zachodzie. Poza stałymi wystawami w roku 2011 zorganizowane zostały także wystawy czasowe m.in. wystawa modeli czołgów, okrętów wojennych oraz samolotów z okresu II Wojny Światowej autorstwa Stefana Gadziny, wystawa motocykla BMW R-71 oraz wystawa autorstwa Jacka Jaśkiewicza zatytułowana "Wolni i solidarni". Dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowanych przygotowane są lekcje muzealne pt. "Żywe oblicza historii".